Znajdą Państwo tutaj listę publikacji na temat edukacji domowej w Polsce wraz z krótkimi streszczeniami i odnośnikami do źródła. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

 

LISTOPAD 2019

 

„Edukacja domowa może zostać dorównana wykształceniu w szkole”

Litwa walczy o dogodne warunki edukacji domowej. Na wniosek Gintarasa Steponavičiusa powstał projekt nowelizacji ustawy, która miałaby wejść w życie we wrześniu 2020 roku.

Autor: BNS

Data aktualizacji: 30.11.2019

 

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK 2019

 

Dziewczyny „pokonały” chłopców w teście po gimnazjum. A ile osób oblało maturę? [SZKOŁA W LICZBACH]

Podsumowanie polskiej edukacji w roku szkolnym 2018/2019 w liczbach. W artykule wspomniano, że z edukacji domowej korzystało w poprzednim roku szkolnym 10 979 uczniów.

Autor: MK

Data aktualizacji: 01.10.2019

 

 

 

 

WRZESIEŃ 2019

 

Zniechęcić rodziców?

Autor:

Data aktualizacji: 09.09.2019

Artykuł podsumowujący problemy z jakimi muszą zmierzyć się rodzice, którzy decydują się na edukację swoich dzieci w domu. Rozmówcą „Naszego Dziennika” jest Maria Popielewicz – matka dwójki dzieci uczących się w systemie edukacji domowej.  Krytycznie wypowiada się zwłaszcza na temat wymogu posiadania opinii o dziecku z państwowej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jej zdaniem większość tych placówek nie jest zaznajomiona z obowiązującymi przepisami dotyczącymi edukacji domowej.

 

 

 

SIERPIEŃ 2019

„A może edukacja domowa?”

Autor: Aleksandra Nitkiewicz, Aleksandra Sztuka

Data aktualizacji: 06.08.2019

Polonistka Aleksandra Nitkiewicz oraz lekarz psychiatra Aleksandra Sztuka, obie mamy z doświadczeniem edukacji w domu i szkole, analizują negatywny wpływ edukacji szkolnej na dzieci jednocześnie pokazując pozytywy nauki domowej. Zauważają, że o ile są dzieci, które bardzo lubią szkołę i taki rodzaj nauki jest dla nich dobry, o tyle jest mnóstwo nastolatków, którzy nie radzą sobie z natłokiem materiału oraz krytyką ze strony rówieśników i wzajemną rywalizacją. Tutaj z pomocą przychodzi edukacja domowa, która pozwala na poszerzanie swojej wiedzy w domowym zaciszu.

 

 

 

LIPIEC 2019

„Rekrutacja podwójnego rocznika. Nawet średnia 5,2 nie wystarcza. Jest pomysł: liceum online”

Autor: Magdalena Raducha

Data aktualizacji: 10.07.2019

Zofia Lisiecka – ekspertka od edukacji, szefowa Fundacji Edukacyjnej ODiTK proponuje stworzenie liceum on-line, które miałoby rozwiązać tegoroczny problem z przyjęciem uczniów do szkół średnich. Pomysł zrodził się na bazie doświadczeń rodzin, w których wybór edukacji domowej okazał się dobrym rozwiązaniem. Odnośnie tej propozycji pojawiają się też wątpliwości ze strony pracujących rodziców, których zdaniem zostawienie nastolatków samych w domu nie zmobilizuje ich do poświęcenia czasu na naukę. Przypuszczają, że pozbawieni kontroli uczniowie przeznaczą go na siedzenie przed ekranem komputera.


„Gwiazda „Na Wspólnej” nie puszcza dzieci do szkoły. Co za tłumaczenie!”

Autor: INO

Data aktualizacji: 03.07.2019

Aktorska para – Ilona Wrońska i Leszek Lichota zdecydowali się na edukację domową swoich dzieci. 13-letnia Natasza i 11-letni Kajetan od kliku lat uczą się w domu. Jak uzasadniają to ich rodzice, decyzja o przejściu na edukację domową spowodowana była natłokiem zajęć, zadań domowych i sprawdzianów, które obowiązywały w szkole stacjonarnej.

 

 

 

CZERWIEC 2019

Amerykanie zachęcają Polaków do edukacji domowej”

Rozmowa z: Arthurem Thompsonem

Data aktualizacji: 30.06.2019

 

 

 

MAJ 2019

„Czujemy się ludźmi wolnymi”- GOŚĆ.PL Krakowski 

Autor: Miłosz Kluba

Data aktualizacji: 02.05.2019

Agnieszka i Jan Pleti opowiadają o swoim doświadczeniu w edukacji domowej. Wychowują pięcioro dzieci. Żadne z nich nigdy nie korzystało z edukacji publicznej. W artykule poruszone są wymagania formalne, kwestie socjalizacji dziecka nieuczęszczającego do szkoły, a także sytuacja rodzica, który decyduje się na przejęcie odpowiedzialności za edukację swojego dziecka.  Małżeństwo podpowiada również jak pogodzić nauczanie dzieci w domu z realizacją zawodową.

 

 

 

 


„Domowa edukacja. Wolność czy bezmyślność?”- Made for minds

Data aktualizacji: 23.05.2019

Materiał wideo opowiadający o 14-letniej dziewczynce uczącej się w domu. Marie-Helen od 2 lat nie chodzi do szkoły i uczy się w domu, choć w Niemczech edukacja domowa jest nielegalna.

 

 

 


„Aleksandra Popławska pokazała córkę! Przy okazji powiedziała dlaczego zdecydowała się na edukację domową”- RMF FM

Autor: Katarzyna Jakubowicz

Data aktualizacji: 31.05.2019

Przykład aktorki Aleksandry Popławskiej, która razem z córką zdecydowała się, żeby ostatnią klasę szkoły podstawowej zrealizować w domu. W tekście pojawiła się opinia aktorki na temat pozytywnego wpływu edukacji domowej, nie tylko na wyniki egzaminu po 8 klasie, ale także na zacieśnienie relacji z dzieckiem.

 

 

KWIECIEŃ 2019

„Edukacja domowa i dwujęzyczność”- Polskie Radio Katowice

Rozmawiał: Szymon Brandys

Data emisji audycji: 21.04.2019

Rozmowa z dr Iwoną Bureš-Wanią, językoznawczynią i mamą czwórki dzieci. Opowiada o edukacji domowej i korzyściach płynących z dwujęzyczności.

 

 


„Szkoła psuje dzieci!” – tak część rodziców argumentuje wybór nauczania domowego. Edukacja domowa była tematem programu HALO ZET.

Rozmawiała: Justyna Dżbik

Data emisji audycji: 11.04.2019

W programie HALO ZET poruszono temat edukacji domowej. W trakcie audycji zebrano opinie słuchaczy na temat edukacji domowej. Pojawiły się także głosy rodziców, których dzieci korzystają z nauczania domowego.

MARZEC 2019

Kilka słów o edukacji domowej” – Edunews.pl

Autor: Karolina Pabjan

Data aktualizacji: 26.03.2019

Artykuł przybliżający temat homeschoolingu, który został przygotowany przez wolontariuszkę Fundacji Edukacji Domowej. Opisuje najważniejsze tematy związane z nauczaniem domowym. Są to zarówno kwestie wymagań formalnych, jak i wątpliwości jakie często dotykają rodziców rozważających podjęcie się samodzielnego nauczania dzieci.

 

 

 

LUTY 2019

„Coraz więcej dzieci na Wyspach uczy się w domu” – Londynek.net

Autor: BBC / Agata C.

Data aktualizacji: 05.02.2019

Artykuł opisuję kondycję edukacji domowej w Wielkiej Brytanii, gdzie zgodnie z danymi Biura Pełnomocnika ds. Dzieci w Anglii, w 2018 r. w domu uczyło się prawie 60 tys. uczniów, czyli 48% więcej niż rok wcześniej. Wspomniano o inicjatywie monitorowania procesu edukacji domowej.

 

 

 

STYCZEŃ 2019

„Pasje i… wysypianie się” – Rzeczpospolita.pl

Autor: Łukasz Kochanowski

Data aktualizacji: 27.01.2019

Rozmowa z Agnieszką Potocką – architektem, matką trojga dzieci objętych edukacją domową. Opowiada o powodach, dla których razem z mężem zdecydowali się na prowadzenie nauczania domowego. Na bazie swojego 8-letniego doświadczenia przybliża także kwestię homeschollingu.

 

 

 

GRUDZIEŃ 2018

„Rząd pod lupą. Ranking polityk publicznych 2018”. Kto radził sobie najlepiej? – Onet.pl 

Autor: JaS; sp; źródło: Klub Jagielloński

Data aktualizacji: 31.12.2018

Artykuł  oparty na podstawie oceny konkretnych obszarów działania państwa, przygotowanej przez Klub Jagielloński – „Rząd pod lupą. Ranking polityk publicznych 2018”.  Podsumowując politykę edukacyjną zwrócono uwagę na problemy, jakie wynikają z reformy edukacji. Autorka oceny wspomniała o prawie dwukrotnym wzroście liczby uczniów korzystających z nauczania domowego w porównaniu do 2016 roku – „Widać wyraźnie, że rodzice, obawiając się skutków wprowadzanych zmian, szukają bezpiecznych i stabilnych miejsc do nauki dla swoich dzieci”.


„Dr hab. Imelda Chłodna-Błach: Wysoka samoocena i wiara we własne siły – tego powinna uczyć szkoła” – Radio Maryja

Autor: Szymon Kamysz

Data aktualizacji: 26.12.2018

Rozmowa z dr hab. Imeldą Chłodną-Błach (wykładowcą KUL oraz WSKSiM, pracownikiem Katedry Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II) na temat systemu edukacji i nauczanych treści. W wywiadzie poruszony został również wątek nauczania domowego, które może pomóc wykorzystać indywidualny potencjał dziecka, ale musi być świadomą decyzją rodziców

 

 

LISTOPAD 2018

„Edukacja domowa od środka. Wyjaśniamy wątpliwości rodziców” – Aleteia

Autor: Marlena Bessman-Paliwoda

Data aktualizacji: 20.11.2018

Rozmowa z Anną Marszałek – mamą czwórki dzieci, które nigdy nie chodziły do szkoły. Artykuł odpowiada na pytania i wątpliwości dotyczące edukacji domowej, na podstawie doświadczenia rodzica, którego dzieci uczą się w systemie domowym.


Edukacja domowa” – PolskieRadio.pl 

Rozmawiał: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji audycji: 19.11.2018

Rozmowa z Mariuszem Dzieciątko – prezesem Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie i mecenasem Krzysztofem Tusińskim – edukacja polonijna. W audycji „Strefa Rodzica” poruszono kwestie obecnych regulacji prawnych i zmian, jakie należało by wprowadzić, aby ułatwić dostęp do nauczania domowego.

PAŹDZIERNIK 2018

„Mówił mamie co rano: szkoła niszczy moje życie” – Onet KOBIETA

Autor: Edyta Brzozowska

Data aktualizacji: 2.10.2018

Artykuł poświęcony edukacji domowej dzieci i instytucjom wspomagającym nauczanie w domu.


 

„Domowa edukacja. Ich rodzice są ich nauczycielami”- WP.pl

Autor: Przemysław Bociąga

Data aktualizacji: 11.10.2018

Artykuł na podstawie rozmowy z rodzicami dwójki dzieci uczących się w systemie nauczania domowego oraz Izabeli Budajczak-Moder eksperta do spraw edukacji domowej.


„Ks. Gniadek o zakazie edukacji domowej: Konstytucja broni wszystkiego oprócz wolności własnych obywateli” – Wolność24.pl

Autor: DC

Data aktualizacji: 20.10.2018

Komentarz Ks. Jacka Gniadka dotyczący wprowadzenia przymusu szkolnego w Brazylii i uznania nauczania domowego za niezgodne z tamtejszą konstytucją.

 

 WRZESIEŃ 2018

„Właśnie posłaliście swoje dzieci do szkoły. A Hanna nie. Zbuntowała się przeciw systemowi i nie żałuje” – WP.pl

Autor: Hanna Zielińska

Data aktualizacji: 3.09.2018

W artykule autorka – dziennikarka radia TOK FM oraz mama – opisuje swoje doświadczenia z edukacją domową, z której korzystają jej dzieci.


„EXCLUSIVE: Nigdy nie poślę córki do szkoły” – Papilot.pl

Autor: Paulina Lipińska

Data aktualizacji: 8.09.2018

Wywiad z mamą Karoliną, której córka nigdy nie chodziła do szkoły – od początku uczy się w systemie edukacji domowej.


„Chaos w systemie edukacji. Rok drugi (rozmowa z Justyną Suchecką)” – Krytyka Polityczna

Autor: Jan Smoleński

Data aktualizacji: 21.09.2018

Rozmowa dwóch dziennikarzy – Jana Smoleńskiego z Krytyki Politycznej oraz Justyny Sucheckiej z Gazety Wyborczej, ekspertki od spraw edukacji – dotyczyła sytuacji edukacji w Polsce po zeszłorocznych zmianach w ustawie Prawo Oświatowe, w tym edukacji domowej w Polsce i za granicą.


„Uczę dzieci matematyki na klockach Lego, kawałkach czekolady, na prawdziwych kawałkach pizzy” – Wysokie Obcasy

Autor: Monika Redzisz

Data aktualizacji: 29.09.2018

Wywiad z Katarzyną Trojańską, nauczycielką i autorką nowatorskiej koncepcji edukacji, dotyczył alternatywnych rozwiązań edukacyjnych – w tym edukacji domowej.


„Wieczór RDC: edukacja domowa” – Radio RDC

Autor: Radio RDC

Data aktualizacji: 30.09.2018

Gośćmi audycji byli Olimpia Wolf, której dzieci edukują się poza szkołą, i Artur Abramowicz – dyrektor szkoły wspierającej edukację pozaszkolną.

SIERPIEŃ 2018

„Bez rannego wstawania, dzwonka i presji ocen. Ucieczka ze szkoły” – Tygodnik TVP

Autor: Cezary Korycki

Data aktualizacji: 31.08.2018

W artykule przedstawiono czym jest edukacja domowa oraz jak wygląda ona w Polsce. Poruszono temat problemów, z jakimi spotkały się rodziny korzystające z nauczania domowego po wejściu w życie ustawy Prawo Oświatowe w 2017 roku – obniżenia subwencji, rejonizacji wojewódzkiej oraz obowiązkowej opinii publicznej poradni pedagogiczno-psychologicznej.


LIPIEC 2018

9 znanych osób, o których nie wiedziałeś, że otrzymały edukację domową” – Aleteia.pl

Autor: Michael Rennier

Data aktualizacji: 29.07.2018

W galerii artykułu przedstawione zostały sylwetki dziewięciu postaci historycznych i współczesnych, które są znane ze względu na swoje osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne czy polityczne. Dodatkowo w artykule opisano pokrótce czym jest edukacja domowa.


 „Zasady nauczania domowego check and balances” – MagnaPolonia.org

Autor: Marcin Drewicz

Data aktualizacji: 9.07.2018

Rozbudowany artykuł porusza kwestie przepisów prawnych i finansowania edukacji domowej.

 

CZERWIEC 2018

“Dzieci Tomasza Kota nie chodzą do szkoły. Dlaczego?!” – Viva!

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 5.06.2018

Artykuł dotyczy rodziny Tomasza Kota – aktor i jego żona zdecydowali, że ich dzieci będą uczyć się w systemie edukacji domowej. W publikacji przedstawiono czym jest nauczanie domowe i jak można się go podjąć.


„Ten znany aktor nie puszcza dzieci do szkoły. Dlaczego?” – Rodzice.pl

Autor: Joanna Weyna

Data aktualizacji: 7.06.2018

Artykuł dotyczy rodziny Tomasza Kota – aktor i jego żona zdecydowali, że ich dzieci będą uczyć się w systemie edukacji domowej. Dodatkowo przedstawiono wady i zalety tej formy nauczania.


 „Pytać każdy może” – Polskie Radio Pik

Autor: Bogumiła Wresiło

Data aktualizacji: 14.06.2018

Rozmowa została przeprowadzona z Joanną Gawryłkiewicz (dyrektor placówek edukacyjnych Fundacji Kreatywnej Edukacji), psychologiem Kingą Kruś oraz Anetą Plewą – nauczycielką VII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Dotyczyła tego czym jest edukacja domowa i czy to dobre rozwiązanie dla rozwoju edukacyjnego dzieci i młodzieży.


„Edukacja domowa” – TV Trwam

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 24.06.2018

Reportaż został przeprowadzony w szkole w Koszarawie, która zajmuje się edukacją domową.

 


„Wychowanie – drogą do niepodległości. Jakie błędy popełniamy dziś w wychowaniu dzieci?” – Niezależna.pl

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 25.06.2018

Artykuł dotyczy konferencji „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”, która odbyła się w Warszawie 25 czerwca 2018. W publikacji zawarto najważniejsze cytaty oraz spostrzeżenia.


„Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro” – Idziemy.pl

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 26.06.2018

W artykule pokrótce opisano konferencję „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”, która odbyła się w Warszawie 25 czerwca 2018, przedstawiono najważniejszych gości oraz wnioski.

 

MAJ 2018

“Ucieczka do Bullerbyn” – Polityka

Autor: Joanna Cieśla

Data aktualizacji: 15.05.2018

W artykule przedstawiono czym jest edukacja domowa oraz jaką drogę najczęściej przechodzą rodzice, którzy się na nią decydują. Przytoczono wiele historii z życia oraz opinii osób zajmujących się edukacją domową, np. przedstawicielami Stowarzyszenia Edukacja w Rodzinie czy Fundacji Bullerbyn.


„Ilona Wrońska – uczymy nasze dzieci w domu” – Interia

Autor: Małgorzata Pyrko

Data aktualizacji: 20.05.2018

Ilona Wrońska to aktorka, znana przede wszystkim ze swoich występów w serialu “Na Wspólnej”. W wywiadzie poruszono między innymi temat nauczania domowego, z którego korzystają dzieci Ilony Wrońskiej i jej partnera, aktora Leszka Lichoty.


Lichota chwali się, że jego dzieci nie chodzą do szkoły. Psycholog ostrzega: wiele na tym tracą” – MamaDu.pl

Autor: Katarzyna Grzelak

Data aktualizacji: 25.05.2018

W artykule zestawiono pozytywne wypowiedzi aktora Leszka Lichoty na temat edukacji domowej jego dzieci z różnymi (przeważnie krytycznymi) opiniami psychologów. Cytowana psycholog wspomina, że wielu jej kolegów po fachu ma zupełnie odmienne (czyli pozytywne) zdanie na temat nauczania domowego, jednak takie wypowiedzi nie zostały zawarte w tekście.

 

KWIECIEŃ 2018

„To jest bunt. Mimo obcięcia dotacji przez PiS, coraz więcej uczniów korzysta z edukacji pozaszkolnej” – TOK FM

Autor: Bartosz Dąbrowski

Data aktualizacji: 2.04.2018

Artykuł stanowi opracowanie audycji z 2 maja 2018 roku, w której prowadząca Agata Kowalska rozmawiała z koleżanką z radia TOK HM, Hanną Zielińską, na temat praktyki edukacji domowej. Hanna Zielińska i jej dzieci korzystają z nauczania domowego od 5 lat.

 


„Edukacja domowa sprzyja powołaniom. Pokazują to amerykańskie badania” – PCH24.pl

Autor: Redakcja PCH24.pl

Data aktualizacji: 11.04.2018

Artykuł dotyczy wniosków z badań, które przeprowadzono na Uniwersytecie Georgetown. Wynika z nich, że wśród dzieci kształconych w edukacji domowej jest więcej powołań, niż w przypadku uczniów korzystających ze szkół katolickich.


„Szkoła w domu” – Polskie Radio Koszalin

Autor: Grażyna Preder

Data aktualizacji: 24.04.2018

Audycja – reportaż Grażyny Preder – dotyczyła edukacji domowej z perspektywy jej uczestników.


„W długiej kolejce po domową edukację. Na zgodę trzeba czekać nawet pół roku” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger

Data aktualizacji: 26.04.2018

Artykuł dotyczy przede wszystkim problemów z uzyskaniem opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale również ograniczeń związanych z wprowadzeniem rejonizacji wojewódzkiej – zwłaszcza dla edukacji domowej za granicą.


„Szkoła życia: Czy edukacja domowa rozwiąże szkolne problemy” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Anna Wittenberg

Data aktualizacji: 27.04.2018

W artykule opisano edukację domową jako alternatywę dla tradycyjnej edukacji szkolnej, a nawet rozwiązanie jej problemów. Odwołano się do przykładów edukacji domowej w innych krajach.

MARZEC 2018

„Szansa na normalne dzieciństwo” – PCH24.pl

Autor: Kinga Wenklar

Data aktualizacji: 08.03.2018

Publikacja krótko opisano edukację domową z perspektywy rodzica.

„Zamiast słuchania w klasie prelekcji pana policjanta o tym, jak przechodzić przez ulicę, wybraliśmy po prostu przechodzenie przez ulicę.”


„Mniej pieniędzy na edukację domową. Posłanka: PiS zapędza dzieci do ławek” – PortalSamorządowy.pl

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 20.03.2018

Artykuł dotyczy posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, które odbyło się 20 marca 2018 roku. Podczas posiedzenia poruszono temat obniżenia finansowania na edukację domową, publicznych poradni pedagogiczno-psychologicznych oraz ograniczenia dostępu do edukacji domowej dla dzieci za granicą.


„MEN wyjaśnia zmiany w edukacji domowej” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Paweł Dembowski

Data aktualizacji: 20.03.2018

W artykule przedstawiono najważniejsze wnioski z posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, które odbyło się 20 marca 2018 roku. Przede wszystkim dotyczyły niedawnych zmian w ustawie Prawo Oświatowe – rejonizacji oraz publicznych poradni pedagogiczno-psychologicznych.


„Zespół Parlamentarny ds. Przyszłości Edukacji – czy mamy plan?” – Obywatele dla Edukacji

Autor: Iga Kazimierczyk

Data aktualizacji: 26.03.2018

Publikacja dotyczy Zespołu Parlamentarnego ds. Przyszłości Edukacji, który po raz pierwszy spotkał się, by omówić kierunki działania – wśród nich znalazła się edukacja domowa.

„Edukacja domowa staje się coraz powszechniejsza, więc i nad tym obszarem trzeba popracować, tym bardziej, że obecne rozwiązania prawne pogorszyły sytuację.”

 

LUTY 2018

„Kiedy do szkoły się nie chodzi – edukacja domowa w trójmiejskim wydaniu” – Trójmiasto.pl

Autor: Magdalena Raczek

Data aktualizacji: 05.02.2018

W artykule przede wszystkim rzetelnie opisano charakter edukacji domowej w Polsce, jej wady i zalety, powody podjęcia nauczania w domu. Odniesiono to do edukacji domowej w Trójmieście oraz tzw. szkół parasolowych.

„Dobre jest wszystko to, co służy naszym dzieciom i nam – rodzicom. Jeżeli czujemy, że nasze dziecko lepiej będzie rozwijało się w domowej atmosferze i mamy do tego odpowiednie warunki, to edukacja domowa jest świetną alternatywą dla tradycyjnej szkoły.”


„Wyjęliśmy dzieci z hermetycznego środowiska szkoły i pokazaliśmy im świat” – TOK FM

Autor: Agata Kowalska

Data aktualizacji: 5.02.2018

Wywiad z Hanną Zielińską, której dzieci uczą się w systemie edukacji domowej, dotyczył wpływu edukacji domowej na edukację tradycyjną i charakteru nauczania domowego w Polsce.


„Szczecin: konferencja naukowa „Edukacja domowa a katolickie wychowanie dzieci i młodzieży” – PCH24.pl

Autor: PCH24.pl

Data aktualizacji: 09.02.2018

Publikacja stanowi zapowiedź konferencji „Edukacja domowa a katolickie wychowanie dzieci i młodzieży”, która odbyła się w Szczecinie 17 listopada 2018 roku.


„Festiwal Relacji w Rzeszowie. Bliska twemu sercu jest idea świadomego i uważnego rodzicielstwa? Nie zwlekaj, tylko już dziś kup bilet” – Nowiny24.pl

Autor: Ula Sobol

Data aktualizacji: 9.02.2018

Publikacja jest zapowiedzią Festiwalu Relacji, który odbył się w Rzeszowie w dniach 17-18 lutego. Podczas Festiwalu poruszono temat edukacji domowej, między innymi zaprezentowano pierwszy na Podkarpaciu klub zrzeszający rodziców i dzieci korzystających z nauczania domowego.


„Utrudnienia w edukacji domowej. Konferencja w Sejmie” – Bumerang Polski

Autor: Bumerang Polska

Data aktualizacji: 12.02.2018

Publikacja dotyczy konferencji na temat edukacji domowej, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku i prezentowała pięć perspektyw – władzy, dyrektorów szkół, rodziców, absolwentów nauczania domowego oraz naukowców.


„Edukacja domowa – konferencja w Sejmie” – Dziennik Polonijny

Autor: Katarzyna Ordys

Data aktualizacji: 12.02.2018

Publikacja porusza temat konferencji o edukacji domowej, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku. Wskazuje przesłanki do zorganizowania konferencji oraz jej przebieg.


„Edukacja domowa – w Sejmie dyskutowali o niej politycy, naukowcy, dyrektorzy szkół, rodzice i maturzyści” – PolskiObserwator.de

Autor: PolskiObserwator.de

Data aktualizacji: 13.02.2018

Publikacja przybliża przebieg konferencji o edukacji domowej, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku.


 „Edukacja domowa – w Sejmie odbyła się konferencja z udziałem polityków, naukowców, dyrektorów szkół i uczniów” – NaszŚwiat.it

Autor: NaszŚwiat.it

Data aktualizacji: 13.02.2018

Publikacja dotyczy konferencji o edukacji domowej, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku – jej przebiegu oraz różnych perspektyw, jakie zostały przedstawione.


„Edukacja domowa – konferencja w Sejmie” – Stowarzyszenie Polonii w Stambule

Autor: Stowarzyszenie Polonii w Stambule

Data aktualizacji: 14.02.2018

Publikacja porusza temat konferencji o edukacji domowej, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku.


„Edukacja domowa” – ZEkspertemODzieciach.pl

Autor: ZEkspertemODzieciach.pl

Data aktualizacji: 16.02.2018

Magdalena Tęcza, matka sześciorga dzieci, opowiada w obszernym wywiadzie o swoich doświadczeniach z edukacją domową, wymienia formalności, które należy spełnić, a także proponuje wiele rozwiązań dla rodziców korzystających z nauczania domowego lub myślących o tym.

 

STYCZEŃ 2018

„Edukacja domowa” – Interia.pl 

Autor: Aleksandra Bujas

Data aktualizacji: 4.01.2018

Artykuł dostarcza podstawowych informacji na temat edukacji domowej w Polsce – opisuje wady i zalety, wymienia wymagane formalności oraz wskazuje dla kogo edukacja domowa jest odpowiednią formą nauczania.


„Szkoła w domu ma coraz więcej uczniów” – Gazeta Wyborcza

Autor: Justyna Suchecka

Data aktualizacji: 10.01.2018

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat edukacji domowej w Polsce, jak również informuje o  wzroście liczby dzieci uczących się w ramach edukacji domowej w kraju.

„Polityka Ministerstwa Edukacji Narodowej wobec tej formy nauki [edukacji domowej – przyp.red.] nie jest jednak łaskawa.”


„Domowa Edukacja a katolickie wychowanie dzieci i młodzieży – konferencja naukowa w Szczecinie” – Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska

Autor: Wydział Duszpasterstwa Rodzin

Data publikacji: 16.01.2018

Publikacja jest zaproszeniem na konferencję naukową pt.: “Domowa Edukacja a katolickie wychowanie młodzieży”. Spotkanie odbędzie się 17 lutego 2018 roku w Szczecinie.


„Coraz więcej rodziców chce uczyć swoje dzieci w domu. W Wielkopolsce jest ich już ponad tysiąc” – Głos Wielkopolski

Autor: Anna Jarmuż

Data aktualizacji: 26.01.2018

Artykuł opisuje edukację domową w Polsce oraz wzrost liczby dzieci korzystających z tej formy nauczania w województwie wielkopolskim.

 

GRUDZIEŃ 2017

„Edukacja domowa wobec zmian ustawowych. Jedna teza, pięć perspektyw” – Pressmania.pl

Autor: Mariusz Dzieciątko, Krzysztof Tusiński

Data aktualizacji: 23.12.2017

W publikacji znaleźć można przygotowane przez Mariusza Dzieciątko i Krzysztofa Tusińskiego opracowanie konferencji, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku, a także odnośniki do dodatkowych informacji.

LISTOPAD 2017

„Debora Broda: Edukacja domowa jest przygodą”  – Aleteia.pl

Autor: Jola Szymańska

Data aktualizacji: 4.11.2017

Wywiad, w którym Debora Broda – matka dziesięciorga dzieci i żona muzyka Joszka Brody – opowiada o swoich doświadczeniach z edukacją domową.

„Dla mnie edukacja domowa nie jest więzieniem, tylko przygodą.”


„Szkoła to wyzwanie dla młodych” – Interia.pl

Autor: Adam Wieczorek

Data aktualizacji: 17.11.2017

Wywiad z Wiolettą Krzyżanowską, Dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie i ekspertką Akademii Bezpiecznego Puchatka, dotyczący wyzwań, przed jakimi stoją dziecko i jego rodzice w momencie rozpoczęcia nauki w szkole. W wywiadzie poruszany jest temat edukacji domowej, egzaminów, do których podchodzą dzieci korzystające z tego sposobu edukacji oraz wsparcia szkoły.


„Z edukacji domowej w większości korzystają rodziny wielodzietne” – PortalSamorządowy.pl

Autor: PAP/JS

Data aktualizacji: 21.11.2017

W artykule pokrótce opisano debatę oraz przytoczono wybrane fragmenty wypowiedzi uczestników. Skupiono się przede wszystkim na perspektywie naukowej i perspektywie rodziców, a także kwestii udziału rodzin wielodzietnych w edukacji domowej.

„Wydaje mi się, że ogólnie w polityce państwa rodzina zabiera dużo miejsca, jest bardzo wyeksponowana, jest priorytetem. […] Wydawałoby się całkowicie logiczne, że obecny rząd będzie wspierał edukację domową.”


„Edukacja domowa przynosi korzyści dzieciom i lokalnym społecznościom”  – Polskie Radio 24

Autor: Polskie Radio 24

Data aktualizacji: 21.11.2017

Publikacja jest skrótem audycji, którą wyemitowano 17 listopada 2017 roku o 20:06. Krzysztof Grzybowski rozmawiał z prezesem Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie Mariuszem Dzieciątko. Tematem audycji była edukacja domowa w Polsce, poruszono również kwestię reformy edukacji czy nauczania domowego dzieci polonijnych.

„W związku z wprowadzeniem rejonizacji do obszaru województwa zamieszkania dziecka zabraliśmy dzieciom polskim z zagranicy możliwość edukacji.”


„Kukiz’15: Po reformie edukacji wzrosły problemy z edukacją domową” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Dziennik Gazeta Prawna

Data aktualizacji: 21.11.2017

Artykuł dotyczy konferencji, która odbyła się w Sejmie w dniu 21.11.2017 r., i zawiera głównie wypowiedzi posła Kukiz’15 Bartosza Jóźwiaka, zwłaszcza te krytykujące zmiany w prawie oświatowym oraz zawierające zachętę do nawiązania dialogu. Wspomniano również wypowiedzi Mariusza Dzieciątko, prezesa Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie.

„Chcemy pewnej normalności. Chcemy dostępu do edukacji domowej według polskiej normy programowej dla tych osób, które tego chcą.”


„Debata: z edukacji domowej w większości korzystają rodziny wielodzietne” – Dzieje.pl

Autor:  Paweł Dembowski

Data aktualizacji: 21.11.2017

Artykuł dotyczy debaty „Edukacja domowa wobec zmian ustawowych”, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku. W artykule podsumowano najważniejsze wnioski z konferencji, przytoczono wypowiedzi osób reprezentujących różne perspektywy. Odwołano się również do wcześniejszego komunikatu MEN w sprawie edukacji polonijnej.


„Decydują rodzice” – NaszDziennik.pl

Autor: Rafał Stefaniuk

Data aktualizacji: 22.11.2017

Artykuł podsumowuje wnioski z debaty, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku, wskazuje różne wątpliwości, jakie wzbudzają u rodziców zmiany w przepisach, a także przytacza ich opinie i wypowiedzi.

„Dla wielu [edukacja domowa – przyp.red] była to dotychczas często jedyna możliwość uczestniczenia w polskim systemie edukacji i było to główne źródło podtrzymywania więzi z krajem.”


„Ułatwienia generujące utrudnienia. Rodzice krytycznie o zmianach w edukacji domowej” – PCh24.pl

Autor: PCh24.pl

Data aktualizacji: 22.11.2017

W artykule pokrótce opisane są najważniejsze postulaty i wnioski z konferencji, która odbyła się w Sejmie 21 listopada 2017 roku, przytoczono również wypowiedzi rodziców oraz przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„To rodzice, a nie państwo powinni decydować, gdzie ich dziecko powinno odbierać naukę.”


Klawiter (Prawica Rzeczpospolitej): Dzieci uczące się w domu mają lepsze wyniki od swoich kolegów” – wSensie.pl

Autor: Oliver Pochwat

Data aktualizacji: 22.11.2017

W publikacji udostępniono wywiad z Janem Klawiterem z Prawicy Rzeczypospolitej. Wywiad dotyczy edukacji domowej – tego czym jest i do kogo jest kierowana.

„Są fantastyczne przykłady edukacji domowej. I w związku z tym uważam, że nie tylko nie powinniśmy ograniczać, szczególnie jeśli chodzi o dzieci polskie za granicą tej edukacji.”


„MEN skasował nauczanie domowe wśród polskich dzieci zagranicą. Powód? Tak absurdalny, że aż trudno z nim polemizować!” – MałyDziennik.pl

Autor: Tomasz P. Terlikowski

Data aktualizacji: 22.11.2017

Artykuł stanowi prywatne przemyślenia autora na temat stanowiska MEN wobec edukacji domowej dla Polonii i Polaków za granicą, które zostało przedstawione podczas debaty w Sejmie.


„Najlepsza klasa jest w kącie dziecinnego pokoju. Rodzice stawiają na edukację domową” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Klara Klinger

Data aktualizacji: 22.11.2017

Artykuł mówi o wzroście liczby dzieci uczących się w systemie edukacji domowej, opisuje dlaczego rodzice decydują się uczyć dzieci w domu oraz jak wygląda ich nauka. Dodatkowo wspomniano o niekorzystnych zmianach w przepisach, które utrudniają edukację domową.


„Furgo (Nowoczesna) dla wSensie: Mam nadzieję, że edukacja domowa w końcu zaistnieje” – wSensie.pl

Autor:  Redakcja wSensie.pl

Data aktualizacji: 22.11.2017

W publikacji zamieszczono wypowiedzi posła Grzegorza Furgo z Nowoczesnej, który wskazuje na niezbędność edukacji domowej, zwłaszcza dla dzieci z zespołem Aspergera.

 

PAŹDZIERNIK 2017

„Kolejny cios w edukację domową. Zerówka zostanie bez funduszy” – PCH24.pl

Autor: PCH24.pl

Data aktualizacji: 12.10.2017

News dotyczy obcięcia dotacji na zerówkę w edukacji domowej.


„Kukiz’15 i Prawica RP: trwa likwidacja edukacji domowej w Polsce” – Radio Maryja

Autor: Redakcja Informacyjna Radia Maryja

Data aktualizacji: 12.10.2017

News dotyczy konferencji prasowej, na której podjęto temat projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przytoczono wypowiedzi posła Bartosza Jóźwiaka z Kukiz’15, Krzysztofa Kawęckiego z Prawicy RP oraz Krzysztofa Tusińskiego z grupy roboczej ds. edukacji domowej.

„W Polsce trwa likwidacja edukacji domowej – alarmują posłowie Kukiz’15 oraz politycy Prawicy RP i rodzice.”


„Wracamy do sytuacji PRL-owskiej – Spór o edukację domową w Sejmie” – Do Rzeczy

Autor: DoRzeczy.pl

Data aktualizacji: 12.10.2017

W newsie krótko przedstawiono konferencję prasową na temat zmian w edukacji domowej oraz przytoczono wypowiedzi posła Kukiz’15 Bartosza Jóźwiaka.

„Wracamy do takiej PRL-owskiej sytuacji, w której wybiera się rodzicom formę decydowania o edukacji własnych dzieci”


“Zero dla zerówek” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

Artykuł dotyczy likwidacji dotacji dla edukacji domowej na poziomie zerówek.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 12 października 2017


Prawica RP: Destrukcja edukacji domowej trwa w najlepsze” – PolskaNiepodległa.pl

Autor: PolskaNiepodległa.pl

Data aktualizacji: 13.10.2017

News dotyczy konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie 11 października 2017. Temat niekorzystnych zmian w edukacji domowej podjęli politycy Kukiz’15 i Prawicy RP oraz członkowie grupy roboczej ds. edukacji domowej.


„Na czym polega edukacja domowa?” – Życie Podkarpackie

Autor: Paweł Bugira

Data aktualizacji: 22.10.2017

W artykule zamieszczono wywiad z Anną Sacharczyk, byłą nauczycielką i matką dwójki dzieci, które korzystają z edukacji domowej. Anna Sacharczyk na podstawie własnych doświadczeń opisała czym jest edukacja domowa.


„Nie tylko nauka – plusy domowej edukacji” – Aleteia.pl

Autor: Michael Rennier

Data aktualizacji: 23.10.2017

Autor opisuje w artykule własne doświadczenia z edukacją domową oraz przekonuje o jej zaletach.


„Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych dobrze przyjęta przez nauczycieli i samorządowców?” – PortalSamorządowy.pl

Autor: PAP/MN

Data aktualizacji: 27.10.2017

News dotyczy głosowania nad poprawkami do projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, które odbyło się w Sejmie 27.10.2017. W publikacji przedstawiono na czym polegają zmiany, przytoczono komentarze i wątpliwości posłów oraz odpowiedzi minister Anny Zalewskiej na zarzuty.


„Zalewska: Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych długo oczekiwana” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Dziennik Gazeta Prawna

Data aktualizacji: 27.10.2017

W newsie pokrótce zaprezentowano przebieg głosowania nad projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wraz z zarzutami posłów co do zmian oraz odpowiedziami minister Anny Zalewskiej.


„Zalewska – ustawa o finansowaniu zadań oświatowych jest długo oczekiwana” – Interia.pl

Autor: Agata Szczepańska, Krzysztof Markowski, Karolina Wichowska

Data aktualizacji: 27.10.2017

News dotyczy głosowania nad projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zwłaszcza jej założeń, wątpliwości i zarzutów innych posłów oraz odpowiedzi minister Anny Zalewskiej.


„500 plus dla nauczycieli i dłuższa ścieżka awansu zawodowego” – TVP INFO

Autor: TVP INFO

Data aktualizacji: 27.10.2017

Artykuł podsumowuje głosowanie w sprawie projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Skupia się przede wszystkim na zmianach w przyznawaniu dotacji oraz projekcie „500 plus dla nauczycieli”.


„Zatrważająca skala edukacji domowej w Polsce. To nie szkoła, a rodzice uczą swoje dzieci” – Onet.pl

Autor: Anna Rojek-Kiełbasa

Data aktualizacji: 31.10.2017

Artykuł dotyczy tak zwanej „ukrytej edukacji domowej”, czyli sytuacji, w której rodzice poświęcają na nauczanie dziecka więcej niż dwie godziny dziennie, pomimo tego, że dziecko uczęszcza do szkoły.

 

WRZESIEŃ 2017

„Przepisy dotyczące realizacji obowiązku szkolnego/nauki poza szkołą” – PortalOświatowy.pl

Autor: Marzenna Czarnocka

Data aktualizacji: 1.09.2017

Publikacja jest odpowiedzią na pytanie dotyczące przeprowadzania egzaminów dla uczniów korzystających z edukacji domowej po wprowadzeniu nowych przepisów w ustawie Prawo Oświatowe. W artykule znaleźć można podstawowe informacje o zmianach.


„Mniej prac domowych” – Do Rzeczy

Autor: Łukasz Zboralski

Data aktualizacji: 5.09.2017

Wywiad z Anną Zalewską, minister edukacji, dotyczy zmian w ustawie Prawo Oświatowe, jakie weszły w życie 1 września 2017 roku.


„Edukacja domowa. Ile trzeba zapłacić za wolność od szkoły” – Gazeta Wyborcza

Autor: Maria Hawranek, Szymon Opryszek

Data aktualizacji: 11.09.2017

Artykuł przedstawia edukację domową z punktu widzenia pięcioosobowej rodziny, która się na nią zdecydowała.


„Fundacja walczy z MEN o domową edukację” – Rzeczpospolita

Autor: Artur Bartkiewicz

Data aktualizacji: 25.09.2017

Artykuł dotyczy odrzucenia przez MEN wniosku o utworzenie szkoły eksperymentalnej, jaki złożyła Fundacja Edukacji Polonijnej.

Chodzi o zapisy ustawy wprowadzające rejonizację wojewódzką i obowiązek uzyskania opinii z publicznej poradni psychologicznej. To one, jak zauważają rodzice, uniemożliwiają rozpoczęcie edukacji domowej przez dzieci Polaków mieszkających za granicą.”


„W obcej szkole” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

Publikacja na pierwszej stronie gazety dotyczy projektu szkoły eksperymentalnej, złożonego do Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Fundację Edukacji Polonijnej. Projekt został odrzucony przez MEN, po czym – po wprowadzeniu poprawek – ponownie złożony przez Fundację.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 25 września 2017


 „Tylko dla dzieci w Polsce” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

Rozmowa z Maciejem Kopciem, wiceministrem edukacji, dotyczyła edukacji domowej oraz projektu szkoły eksperymentalnej złożonego przez Fundację Edukacji Polonijnej, a odrzuconego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 25 września 2017


„Potrzebna więź z Ojczyzną” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

Rozmowa z Krzysztofem Tusińskim, członkiem grupy roboczej edukacji domowej ds. kontaktów z MEN, dotyczy sytuacji edukacji domowej po wejściu w życie przepisów o rejonizacji czy obowiązku uzyskania opinii publicznej poradni pedagogicznej, a także argumentów MEN co do szkoły eksperymentalnej i innych wprowadzonych zmian.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 25 września 2017

 

SIERPIEŃ 2017

„Pielęgnować polskość” – Nasz Dziennik

Autor: Artur Kowalski

Artykuł dotyczy kwestii edukacji polonijnej, która została praktycznie uniemożliwiona przez nowe przepisy w ustawie Prawo Oświatowe. Rejonizacja wojewódzka wykluczyła z edukacji domowej dzieci mieszkające poza granicami kraju.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 28 sierpnia 2017


„Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018 – informator MEN” – Rzeczpospolita

Autor: Dorota Gajos-Kaniewska

Data aktualizacji: 29.08.2017

W publikacji udostępniono fragmenty informatora dla rodziców uczniów, przygotowanego przez MEN w związku z reformą edukacji.


„Reforma dyskryminująca Polonię” – Nasz Dziennik

Autor: RS/PAP

Data aktualizacji: 30.08.2017

Publikacja opisuje problem wykluczenia dzieci Polonii i Polaków za granicą z edukacji domowej. Zawiera głównie wypowiedzi posła Kukiz’15 Bartosza Jóźwiaka.

„Od 1 września polskie dzieci – nowe dzieci, które chciałyby przystąpić do tego systemu – za granicą nie będą mogły się już uczyć w polskim systemie edukacyjnym, zgodnie z polską normą programową. Mimo że robiły to dobrowolnie, po godzinach, z woli rodziców i swojej własnej.”


 „Kukiz’15: Reforma edukacji odbiera Polakom zza granicy dostęp do krajowego systemu szkolnictwa” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Dziennik Gazeta Prawna

Data aktualizacji: 30.08.2017

Artykuł przedstawia wypowiedzi posła Kukiz’15 Bartosza Jóźwiaka na temat ograniczenia dostępu do edukacji domowej dzieciom Polonii i Polaków za granicą.

„W konsekwencji realizowanej przez rząd reformy edukacji od 1 września dzieci polskie mieszkające za granicą tracą możliwość nauki w polskim systemie edukacyjnym, zgodnie z polską normą programową


„Na niekorzyść dzieci” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

Wywiad z Krzysztofem Tusińskim, członkiem grupy roboczej edukacji domowej ds. kontaktów z MEN, dotyczy ograniczenia dostępu do edukacji domowej dla małych Polaków za granicą oraz projektu utworzenia szkoły eksperymentalnej, jaki złożyła Fundacja Edukacji Polonijnej.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 30 sierpnia 2017 


„Nauczanie polonijne” – TVP Polonia

Autor: Polonia24 (TVP Polonia)

Data aktualizacji: 31.08.2017

W reportażu podkreślono jak ważna jest możliwość korzystania z polskiej edukacji domowej dla dzieci przebywających za granicą, poruszono również kwestię nowych przepisów w ustawie Prawo Oświatowe.


„Anna Zalewska o rozpoczynającym się nowym roku szkolnym” – Polskie Radio Jedynka

Autor: Wojciech Dąbrowski

Data aktualizacji: 31.08.2017

Wywiad z minister edukacji Anną Zalewską dotyczy reformy oświaty. W rozmowie poruszono między innymi temat ograniczenia edukacji domowej dla Polonii i Polaków za granicą.


„Odmowa przed spotkaniem” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

Artykuł dotyczy odrzucenia wniosku Fundacji Edukacji Polonijnej o utworzenie szkoły eksperymentalnej przez MEN oraz spotkania przedstawicieli ministerstwa z przedstawicielami Fundacji Edukacji Polonijnej.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 31 sierpnia 2017

 

LIPIEC 2017

„W Polsce można nie chodzić do szkoły. Prawo na to pozwala!” – Gazeta Pomorska

Autor: Joanna Maciejewska

Data aktualizacji: 1.07.2017

W artykule przedstawiono edukację domową z punktu widzenia rodzin i dzieci korzystających z tej formy nauczania w Toruniu.


„Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zwiększy finansowania edukacji domowej” – PCH24.pl

Autor: PCH24.pl

Data aktualizacji: 13.07.2017

Publikacja dotyczy braku zwiększenia finansowania edukacji domowej, mimo wcześniejszych obietnic ministerstwa.

„To bardzo ważny segment edukacji, bardzo rozwojowy, na który decyduje się coraz więcej rodzin. Zwiększenie finansowania edukacji domowej jest koniecznością.”


„Radźcie sobie sami” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

Artykuł dotyczy braku zwiększenia finansowania edukacji domowej do poziomu sprzed 2016 roku.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 13 lipca 2017 


„Polscy emigranci: Nie pozbawiajmy dzieci Polonii dostępu do edukacji” – RMF24

Autor: Michał Dobrołowicz

Data aktualizacji: 13.07.2017

Artykuł dotyczy ograniczenia możliwości korzystania z edukacji domowej dzieciom mieszkającym za granicą. W publikacji zestawiono punkt widzenia rodzin oraz organizacji działających na rzecz edukacji domowej ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Nie pozbawiajmy dzieci Polonii dostępu do edukacji – apelują do Ministerstwa Edukacji Narodowej polscy emigranci. […] Problem dotyczy 4 tysięcy dzieci.”


„Edukacja domowa zagrożona. Minister Zalewska zmieniła zasady gry” – Gazeta Wyborcza

Autor: Justyna Suchecka

Data aktualizacji: 14.07.2017

Artykuł opisuje jak reforma oświaty utrudniła dostęp do polskiej edukacji dzieciom mieszkającym za granicą.

„Szkoła sobotnia dla Polaków to zdecydowanie za mało, by odnaleźć się po powrocie w szkolnych realiach. Edukacja domowa jest potrzebna tym, którzy wyjechali na dłużej.”


„Podcinanie skrzydeł” – Nasz Dziennik

Autor: Anna Ambroziak

W artykule opisano jakie są konsekwencje reformy oświaty dla polskich dzieci za granicą, podkreślono zwłaszcza, że ograniczenie dostępu do edukacji domowej powoduje powstanie barier powrotu do kraju.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 24 lipca 2017

 

CZERWIEC 2017

„Edukacja domowa: alternatywa dla szkoły tradycyjnej” – Radio Szczecin

Autor: Piotr Kołodziejski

Data aktualizacji: 5.06.2017

Uczestnikami rozmowy byli: pedagog, psycholog oraz rodzic czwórki dzieci uczących się w systemie edukacji domowej. Grupa rozmawiała o zaletach i wadach nauczania domowego.


„Jeśli nie szkoła publiczna, to co? Wybór szkół alternatywnych w Polsce” – DzieciSąWażne.pl

Autor: Kinga Pukowska

Data aktualizacji: 5.06.2017

W artykule opisano różne formy edukacji dostępne dla ludzi, którzy nie chcą wysyłać dzieci do szkół publicznych, w tym edukację domową.


Homeschooling, czyli nauka z daleka od szkoły” – Gazetka.be

Autor: Elżbieta Kuźma

Data aktualizacji: 5.06.2017

W artykule opisano pokrótce historię oraz charakter edukacji domowej, ze wskazaniem jej zalet oraz zarzutów, jakie często się pojawiają.


„Wielodzietność i edukacja domowa. „Nasze dzieci lepiej się poznały” – Polskie Radio Jedynka

Autor: Agata Puścikowska

Data aktualizacji: 19.06.2017

Rozmówcą w audycji był Marcin Tryburcy, założyciel portalu wielodzietni.org, psycholog, a prywatnie ojciec, którego dzieci korzystają z systemu edukacji domowej.

 

MAJ 2017

„Łukasz Wilkowski: W rodzinie zawsze mówimy po polsku, bo to nasz wspólny język” – DobraPolskaSzkoła.com

Autor: Justyna Bereza

Data aktualizacji: 4.05.2017

Rozmówca Łukasz Wilkowski jest Polakiem, który wychował się w Stanach Zjednoczonych. W wywiadzie opowiada o korzyściach płynących z dwujęzyczności oraz charakterze nauki języka polskiego w domu.


„Edukacja domowa znów na koszt gminy” – Wspólnota.org.pl

Autor: Andrzej Gniadkowski

Data aktualizacji: 09.05.2017

Publikacja dotyczy problemu gmin z finansowaniem edukacji domowej, jaki pojawił się w momencie obniżenia subwencji na edukację domową.

 n


„Z dwójką dzieci w podróż dookoła świata? Rodzina Łopacińskich o swojej niezwykłej wyprawie” – Dziennik.pl

Autor: Anna Sobańda

Data aktualizacji: 19.05.2017

Wywiad z rodziną Łopacińskich dotyczy ich rodzinnej, rocznej podróży. Ze względu na wyjazd dwójka dzieci – Lusia i Wojtuś – przez rok korzystały z edukacji domowej.

 

KWIECIEŃ 2017

„Mikroszkoła – nowa forma edukacji” – Polskie Radio 24

Autor: Grzegorz Frątczak

Data aktualizacji: 17.04.2017

Audycja dotyczyła Mikroszkoły Włochy, która powstała z inicjatywy czterech rodzin i w tej chwili kształci 13 uczniów.


„Denerwuje cię polski system oświaty? Ucz dziecko w domu, tak jak robi to ponad 10 tys. rodziców” – Radio Zet

Autor: RadioZet.pl

Data aktualizacji: 28.04.2017

Artykuł dotyczy wzrostu popularności edukacji domowej w Europie, w tym w Polsce oraz zarzutu braku socjalizacji z rówieśnikami u dzieci korzystających z nauczania domowego.

 

MARZEC 2017

„Homeschooling – dla kogo edukacja domowa?” – 123MądrzyRodzice.pl

Autor: Aleksandra Doroszkiewicz

Data aktualizacji: 8.03.2017

W artykule opisano na czym polega edukacja domowa, do kogo jest skierowana, jakie są jej zalety oraz dlaczego zarzut o braku kontaktów z rówieśnikami jest nieprawdziwy.

 

LUTY 2017

„Edukacja domowa zamiast szkoły? Homeschooling w Polsce” – Mamo To Ja

Autor: Karolina Stępniewska

Data aktualizacji: 1.02.2017

W artykule przedstawiono czym jest edukacja domowa – jakie są jej zalety i wady, jakie wymagania należy spełnić. Argumenty podparto wypowiedziami Agnieszki, której syn korzysta z nauczania domowego.


„Konferencja o Edukacji Domowej. Pionierzy edukacji domowej z Polski oraz z USA w Łodzi” – TuŁódź.pl

Autor: Redakcja TuŁódź.pl

Data aktualizacji: 3.02.2017

Publikacja jest zapowiedzią konferencji na temat edukacji domowej, która odbyła się w Łodzi 4 lutego 2017 roku. W artykule zamieszczono przydatne linki, takie jak program konferencji czy kontakt do organizatora.


„Edukacja domowa nadal mało popularna w Polsce” – Radio Łódź

Autor: Agata Gwizdała, Paulina Stępień

Data aktualizacji: 4.02.2017

Publikacja dotyczy konferencji o edukacji domowej, która odbyła się 4 lutego 2017 r. w Łodzi. Na konferencji poruszono temat marginalności edukacji domowej w Polsce.


„MEN chce premiować szkoły, w których nie będzie systemu zmianowego” – Polsat News

Autor: Polsat News

Data aktualizacji: 16.02.2017

W publikacji przytoczono wypowiedzi wiceministra edukacji Macieja Kopcia na temat edukacji domowej. Wiceminister stwierdził między innymi, że dyskusja wobec tej formy nauczania (związana np. ze zmianą dotacji) spowodowała większy jej rozwój.


„Coraz więcej rodziców uczy swoje dzieci w domu” – Kurier Lubelski

Autor: Aleksandra Dunajska

Data aktualizacji: 16.02.2017

W publikacji opisano edukację domową na przykładzie rodziny pani Katarzyny Wesołowskiej z Lublina.


„Nauka poza szkołą – warto czy nie warto?” – Magazyn Together

Autor: Michał Mikołajczak

Data aktualizacji: 23.02.2017

W artykule pokrótce opisano edukację domową i poruszono temat socjalizacji dzieci w nauczaniu domowym.

 

STYCZEŃ 2017

„Jak wychowywano dzieci w polskich rodzinach ziemiańskich” – Rzeczpospolita

Autor: Ewa Polak-Pałkiewicz

Data aktualizacji: 8.01.2017

W artykule przedstawiono jak istotna dla wychowania dzieci w duchu patriotyzmu była w trakcie zaborów edukacja domowa.


„Reformy oświaty. MEN zupełnie nie liczy się ze zwolennikami nauczania domowego” – Wolność24.pl

Autor: Andrzej Paulukiewicz

Data aktualizacji: 9.01.2017

Publikacja dotyczy proponowanych zmian w prawie oświatowym, które dotyczyły edukacji domowej.


„Czy edukacja domowa będzie się rozwijać?” – Zwierciadło

Autor: Redakcja Zwierciadło.pl

Data aktualizacji: 16.01.2017

W artykule pokrótce opisano czym jest edukacja domowa, przedstawiono proponowane zmiany w prawie oświatowym oraz wspomniano o wzroście popularności tej formy nauczania w Polsce.


„Modna, ale czy potrzebna…? Czy i kiedy edukacja domowa ma sens?” – Dziennik.pl

Autor: Redakcja Dziennik.pl

Data aktualizacji: 16.01.2017

W artykule pokrótce opisano czym jest edukacja domowa, przedstawiono proponowane zmiany w prawie oświatowym oraz wspomniano o wzroście popularności tej formy nauczania w Polsce.


„Homeschooling, czyli nauka w domu” – Rodzice.pl

Autor: Redakcja Rodzice.pl

Data aktualizacji: 18.01.2017

W publikacji przedstawiono wady i zalety edukacji domowej, wymagania prawne, a także wskazano na wzrost popularności tej metody nauczania.

GRUDZIEŃ 2016

„Reforma oświaty: Edukacja domowa nadal będzie podlegać rejonizacji” – PortalSamorządowy.pl

Autor: Redakcja/PAP

Data aktualizacji: 2.12.2016

Publikacja dotyczy prac podkomisji nadzwyczajnej nad projektami ustawy Prawo Oświatowe, która odrzuciła proponowane poprawki dotyczące edukacji domowej –  między innymi o zniesienie rejonizacji wojewódzkiej.


„Reforma zagraża edukacji w domu” – Rzeczpospolita

Autor: Janina Blikowska, Joanna Ćwiek

Artykuł dotyczy wprowadzonej rejonizacji wojewódzkiej w edukacji domowej i konsekwencji, jakie niesie za sobą dla dzieci w kraju i za granicą.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 6 grudnia 2016 


„Reforma edukacji uderzy w polskie dzieci uczące się w domach” – SputnikNews.com

Autor: Dawid Blum

Data aktualizacji: 6.12.2016

W publikacji przedstawiono dlaczego rejonizacja wojewódzka jest problemem dla dzieci korzystających z edukacji domowej, zwłaszcza jeżeli mieszkają za granicą.

„Dzieci mieszkające za granicą, nie posiadające stałego adresu w Polsce, zostaną zupełnie odcięte od tego sposobu edukacji.”


„Minister Zalewska do opozycji: Nie można zmienić terminu wejścia w życie reformy” – Dziennik.pl

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 13.12.2016

Artykuł dotyczy drugiego czytania projektu ustawy o Prawie Oświatowym, zgłaszanych wątpliwości i poprawek.


 „Nauczanie w domu. Dobry sposób na kształcenie i rozwój dziecka” – Polskie Radio Jedynka

Autor: Roman Czejarek

Data aktualizacji: 14.12.2016

Rozmowa z Mariuszem Dzieciątko, prezesem Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie, dotyczyła tego czym jest edukacja domowa i osobistych doświadczeń rozmówcy z tą formą nauczania.


„Sejm przyjął reformę oświaty. PO: Najczarniejszy dzień polskiej edukacji” – Dziennik.pl

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 14.12.2016

Artykuł dotyczy edukacji domowej dla dzieci za granicą i debaty, jaka toczyła się na ten temat w Sejmie między minister edukacji Anną Zalewską i opozycją przed głosowaniem.


„Sejm uchwalił ustawę „Prawo oświatowe”. Gimnazja do likwidacji” – WP.pl

Autor: Michał Kurek

Data aktualizacji: 14.12.2016

Publikacja dotyczy głosowania nad ustawą Prawo Oświatowe, zwłaszcza w kontekście poprzedzającej je debaty o zmianach w edukacji domowej.


 „Sejm uchwalił ustawę Prawo oświatowe. Gimnazja będą zlikwidowane” – Rzeczpospolita

Autor: Michalina Mikulska

Data aktualizacji: 15.12.2016

Artykuł dotyczył uchwalenia ustawy Prawo Oświatowe. Poruszono między innymi temat zmian w edukacji domowej oraz argumenty przeciwników reformy wobec rejonizacji wojewódzkiej oraz obowiązku uzyskania opinii publicznej poradni pedagogiczno-psychologicznej.

„Swoją decyzją MEN uniemożliwia dzieciom polskich emigrantów powrót do polskiego systemu edukacji.”


„PAP chciał wycofać się z wynajmu sali, bo konferencja mogła godzić w rząd” – Press.pl

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 15.12.2016

W publikacji przedstawiono kontrowersyjną sytuację, jaka miała miejsce w związku z organizowaniem konferencji „Czy MEN dyskryminuje Polonię? Niepewna przyszłość edukacji domowej”.


„Szkolnictwo jezuickie na ziemiach polskich w XVI i XVII w” – Interia.pl

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 15.12.2016

Artykuł dotyczy systemu edukacji w XVI i XVII wieku na terenie Polski. Wspomniano w nim o ważnej roli, jaką odgrywała w tych czasach edukacja domowa.


Realizacja obowiązku szkolnego poza szkołą tzw. edukacja domowa” – Ministerstwo Edukacji Narodowej

Autor: Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej

Data aktualizacji: 16.12.2016

W publikacji Ministerstwa przedstawiono planowane zmiany w przepisach prawnych dotyczących edukacji domowej, a także argumenty za wprowadzeniem tych zmian.


 „Rodzice: Polskie dzieci mieszkające za granicą powinny móc korzystać z edukacji domowej” – Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Redakcja/PAP

Data aktualizacji: 16.12.2016

Artykuł dotyczy rejonizacji wojewódzkiej, jaką wprowadzono w edukacji domowej w nowych przepisach ustawy Prawo Oświatowe, zwłaszcza w kwestii edukacji polonijnej.

„Ta ustawa właściwe odcina je [dzieci za granicą – przyp. red.] od możliwości korzystania z edukacji domowej, mimo tego, że ten sposób edukacji dla dzieci Polonii jest najtańszym z rozwiązań, które funkcjonują w kraju.”


 „Nauczanie domowe: MEN proponuje zmiany” – Rzeczpospolita

Autor: Redakcja

Data aktualizacji: 19.12.2016

W artykule opisano proponowane przez MEN zmiany w prawie oświatowym – co miało być zmienione i dlaczego.


„Nauka polskiego dla polskich dzieci za granicą” – Rzeczpospolita

Autor: Jagoda Kuraś

Data aktualizacji: 19.12.2016

W artykule opisano możliwości prowadzenia edukacji w języku polskim dla dzieci za granicą, nie poruszono jednak problemu edukacji domowej, która została uniemożliwiona przez nowe przepisy w ustawie Prawo Oświatowe.


„Dzieci, nauczyciele i samorządy. Zobacz, kogo i jak dotknie reforma edukacji” – Forsal.pl

Autor: Anna Witenberg

Data aktualizacji: 20.12.2016

Artykuł dotyczy protestu nauczycieli wobec zmian, jakie wprowadzała ustawa Prawo Oświatowe. Opisano skutki reformy z perspektywy rodziców i uczniów, nauczycieli oraz samorządów.


„Nawet 3 tys. uczniów korzysta z edukacji domowej. W nowym roku MEN zmniejszy przekazywaną na ich edukację subwencję” – Gazeta Wyborcza

Autor: Justyna Suchecka

Data aktualizacji: 27.12.2016

Artykuł dotyczy zmniejszenia subwencji na uczniów z edukacji domowej do poziomu 0,6.

 

LISTOPAD 2016

„Lekcje w domu już nie dla każdego” – Gazeta Wyborcza

Autor: Justyna Suchecka

Artykuł dotyczy proponowanych zmian w Prawie Oświatowym, które dotyczył miały edukacji domowej, oraz kontrowersji z tym związanych.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym z dnia 2 listopada 2018


Edukacja domowa w Polsce” – TV Trwam

Autor: o. Piotr Dettlaff

Data aktualizacji: 8.11.2016

W programie „Rozmowy Niedokończone” przeprowadzono rozmowę z profesorem UAM w Poznaniu Markiem Budajczakiem, rodzicami korzystającymi z edukacji domowej Iwoną i Rafałem Filipowiczami oraz absolwentką nauczania domowego, a obecnie studentką Julią Pastwą. Rozmowa dotyczyła edukacji domowej w Polsce.


„Homeschooling – Niemcy vs. Polska!” – Niemcy-Online.pl

Autor: Alicja Sielska

Data aktualizacji: 26.11.2016

Publikacja dotyczy edukacji domowej w Polsce oraz braku możliwości realizacji nauczania w domu w Niemczech.


„Edukacja domowa w Toruniu? Jest niewielu chętnych” – Nowości Dziennik Toruński

Autor: Justyna Wojciechowska-Narloch

Data aktualizacji: 28.11.2016

Artykuł dotyczy edukacji domowej w Toruniu, w którym w 2016 roku tylko dwoje dzieci było zapisanych do edukacji domowej w ramach toruńskich szkół.

 

PAŹDZIERNIK 2016

„Wygaszanie edukacji domowej” – PCH24.pl

Autor: Aleksandra Musiał

Data aktualizacji:  11.10.2016

W artykule zawarto krytykę zapowiadanych zmian w prawie oświatowym oraz scharakteryzowano utrudnienia, jakie napotykają rodzice chcący skorzystać z edukacji domowej dla swoich dzieci.


“MEN przeszkadza w edukacji domowej” – Gość Niedzielny

Autor: Ludwika Kopytowska

Data aktualizacji: 11.10.2016

Artykuł dotyczy rejonizacji wojewódzkiej, wprowadzonej do ustawy Prawo Oświatowe. Negatywne skutki tego przepisu są zestawione z doświadczeniami autorki z edukacji domowej w Wielkiej Brytanii.

 


Wyboista droga uciekinierów z systemu edukacyjnego. Ułamki trudniejsze od dojenia kozy” – Gazeta Wyborcza

Autor: Konrad Wojciechowski

Data aktualizacji: 11.10.2016

W artykule przedstawiono osobiste historie kilku rodzin, które zdecydowały się uciec z systemu szkolnego. Ich historie dotyczą edukacji w szkołach wolnościowych oraz w formie nauczania domowego.